Owady na zwiady

Owady na zwiady

Baza wiedzy Ćwiczenia prawopółkulowe Moim okiem Motoryka mała i terapia reki Nauka czytania Terapia Wymowa Wzrokowe obrazy samogłosek 0


Dzisiaj chciałabym zaprezentować Ci parę ćwiczeń jakie możesz wykonać na układance „Owady na zwiady” od firmy SkumajTo.

Jest to bardzo ciekawa propozycja już dla dzieci w młodszym wieku przedszkolnym. Wykorzystasz ją także ze starszakami – podczas różnorodnych ćwiczeń, nie tylko wspomagających rozwój motoryki małej.

O układance słów parę…

Nie będę traciła swojego i Twojego czasu na opisywanie z jakich elementów składa się ta układanka. Ile kosztuje, bo nie przychodzisz do mnie po reklamę, czy byle jakie opisy, że układanka składa się tego czy tamtego…

Przychodzisz do mnie po konkret, po mięsko… Przychodzisz dowiedzieć się jakie ćwiczenia możesz wykonać na tej konkretnej układance. I ja właśnie to Ci daję 🙂

Wszystkich chętnych zainteresowanych: a jaka cena, a ile to ma elementów, a z czego jest zrobione odsyłam bezpośrednio do SkumajTo i układanki „Owady na zwiady”.

Ćwiczenia, ćwiczenia…o tak, to lubimy najbardziej!

Jako pierwsze zaproponuj dziecku, aby przy użyciu rączek (lub szczypiec) po prostu bawiło się i wkładało owady w otwory na liściu. Pozwól mu na swobodną i nieskrępowaną zabawę. To ma być dla niego frajda i zabawa, na ćwiczenia przyjdzie czas za chwilę. Pozwól mu manipulować szczypcami – to wspaniałe ćwiczenie motoryki małej.Gdy nadejdzie czas na ćwiczenia – podaj mu jedną z kart ze wzorami. I także nie traktuj tego śmiertelnie poważnie. Niech to nadal dla dziecka będzie mile spędzony czas przy układance. A nie czas strofowania, że źle ułożyło.

Zadaniem dziecka jest odtworzenie na liściu układu owadów widocznych na karcie pracy. Jeśli dziecko źle połozy owada, zdejmij go z planszy i spokojnym głosem pomóż mu – nie strofuj, nie poganiaj. Pamiętaj, że każde dziecko pracuje w swoim rytmie.Matematyka i kodowanie?

Tak, dokładnie. Wydrukuj karty jakie otrzymasz od SkumajTo i pokaż dziecku. Wyjaśnij mu kod. Powiedz, że suma każdego działania oznacza konkretnego owada.

Wyjaśnij dokładnie poszczególne kroki, na przykład:

Zobacz pszczoła to 2+4. Czy wiesz ile to jest? Policz. Gdy dziecko poda poprawny wynik wyjaśnij mu, że teraz aby położyć pszczołę na liściu musi na karcie ćwiczeń odszukać odpowiedź wykonanego działania: czyli 6 i położyć owada w odpowiedni otwór na liściu.

Pamiętaj o tym, że jeśli dziecko nie radzi sobie z sumowaniem w pamięci, możesz użyć liczmanów – zsuwając składniki sumy.A może popracujemy nad automatyzacją głoski R ?

Tak, ta układanka świetnie się do tego nadaje. Wydrukuj i sklej kostkę jaką otrzymasz w pliku PDF.

Teraz naprzemiennie z dzieckiem rzucajcie kostką i po prostu wkładajcie za pomocą szczypiec owady do listka.

Dlaczego mówię, że to automatyzacja głoski R? Automatyzowanie danej głoski w wymowie polega na jak najczęstszych zabawach różnego typu. Zabawach w których dziecko wypowiada wyrazy z daną głoską.

W tej układance mamy wspaniałe owady do takich ćwiczeń: biedronka, komar, chrabąszcz.A może nauka czytania?

Oczywiście, że tak!

Pokażę Ci na przykładzie samogłosek, ale pamiętaj, że możesz użyć każdych sylab jakie w danej chwili ćwiczysz z dzieckiem.

Przygotuj pasek z owadami i każdy z owadów niech otrzyma swoje imię, które będzie inną samogłoską (lub sylabą). Napisz te samogłoski (sylaby) na kartce obok owadów.

Do otworów w liściu włóż losowo karteczki z samogłoskami (lub sylabami), przygotuj kostkę i gotowe!Dziecko rzuca kostką. Co wypadło? Chrabąszcz. Przeczytaj na karcie jakie imię ma nasz chrabąszcz? Tak, to E, pokaż gdzie na liściu jest takie samo E? Połóż tam naszego chrabąszcza.Prawda, że banalnie proste?


„DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
„Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.


Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *