Zrobimy razem tęczę?

Zrobimy razem tęczę?

DIY zabawy i pomoce Edukacja Edukacja przyrodnicza Eksperymenty 0Czy wiesz w jaki sposób możesz pokazać dziecku jak „wyhodować” własną tęczę.
Pokaże Ci prostą zabawę badawczą, do której potrzebujesz tylko ręcznika papierowego, wody i zmywalnych markerów.

Jak wykonać eksperyment?

Z ręcznika papierowego wytnij wąski pasek. Po dwóch brzegach paska dziecko maluje kolorowe paski. Przygotuj dwie szklanki z wodą. Dziecko zanurza pomalowane końce ręcznika w dwóch pojemnikach z wodą.

I dzieje się magia!
Twoje dziecko pokocha ten eksperyment!

A teraz założę się, że zastanawiasz się:
No wielkie mi mecyje i gdzie tu zabawa badawcza? Co dziecku mogę wyjaśnić przez tę zabawę?

Otóż ten eksperyment jest doskonałym przykładem chromatografii. Chromatografia to sposób na oddzielenie mieszaniny chemikaliów. Jeśli kiedykolwiek zamoczyłaś papier z tuszem w wodzie, widziałaś, że tusz przesuwa się po stronie w postaci smug.

Efekt kapilarny sprawia, że ​​marker przesuwa się w górę po ręczniku papierowym. Woda przepływa w górę przez papierowy ręcznik, unosząc ze sobą zmywalne cząsteczki barwnika. Ponieważ zmywalne markery są na bazie wody i rozpraszają się w wodzie.

Widzisz teraz jak przez prostą zabawę badawczą, gdzie dziecko jest odkrywcą, Ty stojąc obok i obserwując zachwyt dziecka możesz mu w ten prosty sposób wyjaśnić na przykład co to jest chromatografia?

Spróbuj innych scenariuszy!

Co się stanie, gdy powtórzysz z dzieckiem eksperyment bez barwnika? Czy nadal widzielibyście wodę unoszącą się w górę w kierunku środka papierowego ręcznika?

Czy wiesz, że gdybyście spróbowali tego eksperymentu z niezmywalnymi markerami, to by nie zadziałało? Dzieje się tak, ponieważ markery te, nie są oparte na wodzie (są na bazie alkoholu), więc barwnik w markerze nie przemieszcza się z wodą. Możecie udowodnić, że markery permanentne rozproszą się po nacieraniu alkoholem, ale nie w wodzie.

Podobała Ci się ta zabawa?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Jeśli chcesz zobaczyć to doświadczenie, nagrałam dla Ciebie krótki film:

Zapisz się na mój newsletter i pobierz darmowe materiały do zabaw z dzieckiem!
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi: