Łatwe zabawy rozwijające ciekawość dziecka

Łatwe zabawy rozwijające ciekawość dziecka

Edukacja Edukacja przyrodnicza Eksperymenty 0Dzisiaj chciałabym zaproponować Ci szybkie i łatwe zabawy dla dziecka, które pobudzą nie tylko jego ciekawość otaczającego świata, ale także pomogą mu na przykład zrozumieć jak tworzy się chmura i co ma wpływ na jej tworzenie się.

Budowa trasy rajdowej czyli ruch ciał na równi pochyłej

To pierwsza zabawa jaką chcę Ci zaproponować a ma ona na celu dostrzeganie i rozumienie przez dziecko zależności prędkości staczania się przedmiotów z równi pochyłej i wtaczania ich na tę równię – od kąta nachylenia jej powierzchni.

Materiały jakich potrzebujesz

To samochodziki, kamienie lub cegły oraz deseczki różnej długości. Gdy zabawę przeprowadzasz w domu – zamiast cegieł i kamieni możesz użyć na przykład pudełek po butach.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat rajdów samochodowych, pokaż dziecku krótkie filmy z różnego rodzaju rajdów. Zaproponuj później dziecku, aby zbudowało trasę rajdową ze zgromadzonych materiałów i urządźcie sobie wyścigi samochodowe.

Co dalej?

Porozmawiaj z dzieckiem na temat dostrzeżonych przez dziecko zależności pomiędzy wielkością kąta nachylenia powierzchni trasy, a zachowaniem się pojazdów w trakcie wjeżdżania i zjeżdżania z niej samochodzików.

Pamiętaj o tym, aby nie wyręczać dziecka w obserwacjach, a tylko zadawać mu odpowiednie pytania nakierowujące tok jego myślenia i analizowania.

Jakie pytania możesz zadać?

  • Na którą górkę łatwiej wjedzie popchnięty samochodzik?
  • Dlaczego samochodzik nie może wjechać na stromą górkę?
  • Z jakiej góry samochodzik zjedzie najdalej?
  • Co może stać się z samochodzikiem, gdy zjedzie z bardzo stromej góry?

Zademonstruj także dziecku sposób sprawdzania wybudowanej trasy poprzez popychanie samochodzików i obserwowanie ich zachowania w trakcie wjazdu i zjazdu.

Pamiętaj także o tym aby obniżyć górkę poprzez wyjęcie jednego kamienia (pudełka) i ponowne sprawdzenie zachowania popchniętego samochodu.


Chmura

Celem tej zabawy jest sprawdzenie w jaki sposób tworzy się chmura i co ma wpływ na jej utworzenie się.

Materiały jakie będziesz potrzebować to plastikowa butelka, wrzątek i kostka lodu.

Jak wykonać doświadczenie?

Do plastikowej butelki nalej wrzątek, zakręć butelkę i odstaw na chwilę. Po chwili odlej częśc wody. na szyjkę butelki dziecko kładzie kostkę lodu i w ten sposób obserwuje jak gorąca para wodna w zetknięciu z zimnem skrapla się i tworzy chmurkę.Woda i lód

czyli wprowadzenie dziecka w zagadnienia parowania, krzepnięcia i topnienia wody.

Materiały jakich potrzebujesz to kubek po jogurcie, woda i barwnik. Jeśli nie masz barwnika możesz do zabarwienia wody użyć farb plakatowych.

Jak to wykonać?

Zabarw wodę i wlej do kubeczka po jogurcie. Oznaczcie razem z dzieckiem jej poziom mazakiem na zewnętrznej stronie kubeczka.

Wstawcie kubeczek z wodą do zamrażalnika i co jakiś czas oznaczajcie poziom krzepnącej wody, oglądając jak podczas krzepnięcia zwiększa się jej objętość.

Gdy woda zamarznie, możecie kubeczek wystawić na blat kuchenny i obserwować jak topnieje i zmniejsza się jej objętość.


Podobały Ci się te zabawy?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Sprzedaż 2 edycji kursu rozpoczyna się 7 września!
Czy wiesz, że możesz także zobaczyć i wysłuchać jak wyjaśniałam te zabawy podczas spotkania #CzasNaPogaduchy?

Możesz obejrzeć zapis spotkania na poniższym filmie:


Chcesz pobrać bezpłatne materiały do ćwiczeń z dzieckiem? Zapisz się na mój newsletter i odbierz meila z linkiem do materiałów!Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!


Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *