Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody

Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody

Edukacja Montessori Edukacja przyrodnicza Eksperymenty Materiał kosmiczny 0


Woda na naszej „niebieskiej” planecie znajduje się w ciągłym ruchu, nazywanym cyklem hydrologicznym. Wynika z tego, że zasoby wodne pozostają niezmienne od milionów lat. Krążąc w atmosferze, na ziemi i pod ziemią, woda napędza ten cykl bez końca.

Na czym to polega?

Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. „Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa.


Jak ten proces zobrazować małemu dziecku, tak aby go zainteresować?

Owszem można tłumaczyć na „sucho” podczas słonecznej czy deszczowej pogody.

Ale o ileż ciekawiej i łatwiej dziecko zrozumie ten cykl gdy pokażemy mu ciekawy eksperyment?

Do przygotowania eksperymentu będziemy potrzebowali:

  • woreczek strunowy
  • wodę
  • niebieski barwnik do jaj
  • taśmę klejącą
  • marker
  • opcjonalnie wieszak do spódnic i sznurek

Jak to zrobić?

Na woreczku strunowym narysuj schematyczny rysunek obiegu wody. Im starsze dziecko tym więcej szczegółów, możecie także każdą fazę cyklu opisać: parowanie, opady itp.

Do woreczka wlejcie wodę zabarwioną barwnikiem do jaj. Zamknij woreczek i za pomocą taśmy klejącej zamocuj do okna.

Ja obawiałam się, że moje wszędobylskie koty strąca worek i będę miała niebieską powódź w domu, więc woreczek zamocowałam na wieszaku do spódnic. Wieszak zawiesiłam na drążku od firan i gotowe.

Teraz tylko czekamy aż słońce zaświeci na nasze okna, a woda zacznie parować, następnie skraplać się pokazując dziecku mały obieg wody w przyrodzie.Podobała Ci się ta zabawa?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Sprzedaż kursu kończy się 9 lutego, więc jeśli tylko masz ochotę dołączyć – nie zwlekaj!


Chcesz pobrać bezpłatne materiały do ćwiczeń z dzieckiem? Zapisz się na mój newsletter i odbierz meila z linkiem do materiałów!Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *