Łączenie cech

Łączenie cech

Analiza i synteza wzrokowa Ćwiczę z KreatywneWrota.pl Ćwiczenia funkcji poznawczych Ćwiczenia lewopółkulowe Łączenie cech 4

Jakiś czas temu opisywałam Wam fenomenalną układankę wydawnictwa WiR – „Łączenie cech – układanki logiczne”.

Moja córka fantastycznie na nich pracuje i naprawdę gorąco je polecam każdemu! Niestety doszłyśmy do etapu, że część jest dla niej zdecydowanie zbyt trudna i po prostu nie chce ich układać, a pozostałe…zna na pamięć 🙁 Przez chwilę rozglądałam się po rynku wydawniczym w poszukiwaniu tego typu układanek. Interesowały mnie koniecznie układanki tematyczne polegające na łączeniu dwóch i trzech cech. Szukałam, szukałam i nie znalazłam. Postanowiłam więc zaprząc do pracy ręce oraz program graficzny i tak powstały moje układanki wzorowane na układankach wydawnictwa WiR.

Tego typu układanki wspomagają analizę i syntezę wzrokową, koncentrację i zapamiętywanie, umiejętność odkrywania zasady, według której połączone są poszczególne obrazki, myślenie przez analogię, umiejętność łączenia (syntezy) dostrzeżonych cech, a także przygotowują do nauki matematyki oraz wspomagają umiejętności odkrywania zasad łączenia cech w systemie języka (zasady gramatyki).

Układanki i etykietki zalaminowałam i podkleiłam rzepem. Rzepem podklejam, bo moja córka bardzo się denerwuje gdy ułoży dwa pierwsze rzędy i podczas układania trzeciego kartoniki jej się przesuwają. A tak ma rzepa, przyczepi i się trzyma 🙂 No i nie muszę etykietek trzymać posegregowanych w woreczkach strunowych, tylko przyczepiam na rzepy i w ten sposób przechowuję układanki w pudełkach.

IMG_2962

 

Zrobiłam 4 układanki, wszystkie tematyczne. Pierwsza to układanka 2-elementowa „Zwierzątka”. Mamy więc pieska, ptaszka, zajączka i kotka oraz 3 kolory: czerwony,zielony i niebieski:

IMG_2950

 

Układając pamiętamy o żelaznej zasadzie: od lewej do prawej, rząd po rzędzie. To nie są układanki na chybił trafił ani loteryjka obrazkowa 😉

IMG_2953

 

Drugą układankę również 2-elementową nazwałam „Herbatka u babci”. Jedziemy na herbatkę do babci i babcia stawia na stole kubek, pyszne ciastko, dzbanek na herbatę oraz filiżankę z kawą dla mamy 😉 No i niestety tutaj wyraźnie widać, że tusze w mojej drukarce już powoli mówią „dość” 🙂 Pomarańczowy dzbanek jest pół pomarańczowy a pół różowy a pomarańczowa filiżanka wydrukowała się taka bardziej blado różowa niż pomarańczowa.

IMG_2955

 

Trzecia układanka to już układanka 3-elementowa „Wiosna”/ Mamy więc ptaszka i motylka a także parasol bo wiosną często pada deszcz. Kolory to niebieski, różowy i pomarańczowy, a jako 3 element – wzór. Mamy więc kropki, linie w kropki i kwadraty w kropki.

IMG_2957

 

Czwarta układanka jest również 3-elementowa pt. „Urodziny”. Jest prezent, tort i balonik, kolory to żółty, czerwony i zielony a wzory: duże kropki, średnie kropki i małe kropeczki. Moja drukarka drukując etykietki powiedziała stop i tak zielony prezent wydrukowała w jakimś dziwnym odcieniu zieleni, a żółte etykietki musiałam poprawiać i kolorować kredkami 😉

Mężu – jak to czytasz….. nowa drukarka byłaby jak znalazł 😉

IMG_2960

 

Wszystkie moje układanki możecie kupić w moim sklepiku tutaj. Ale mam też dla Was małe „conieco” za darmo. Przygotowałam dla Was, a w zasadzie dla Waszych dzieci i podopiecznych naklejki motywacyjne biedroneczki i żółwiki 🙂 Nie ma konieczności drukowania ich na kartkach samoprzylepnych – moja córka otrzymuje takie naklejki po prostu wycięte (nawet nie laminuję) za  dobrze wykonane ćwiczenie z kategorii „bardzo trudne” 😉 Wrzuca do plastikowej świni skarbonki z Ikea, którą odziedziczyła po starszym bracie 🙂 Tak wyglądają naklejki:

_KreatywneWrota_Motywacja_Biedronki

i można pobrać je za darmo również w moim sklepiku tutaj.

Pozdrawiam Was serdecznie i… biegnę układać z córką moje nowe układanki bo szalenie jej się spodobały 🙂

 

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

4 komentarze

 1. AK pisze:

  Ech nie nadążę zamówień w sklepie składać jak tu co dzień jakieś nowości:) Nie mogę się doczekać kiedy synek dojdzie do sylab następnych aby mu pokazać Żabią królewnę:) Kocha żabki wszelkiej maści i będzie z chęcią ćwiczył bez wymyślań na pewno:). Pozdrawiamy ! Super układanka zamówię zaraz w wolnej chwili.

  • Marzena pisze:

   🙂
   Mam nadzieję, że żabki przypadną synkowi do gustu 🙂
   Pozdrawiam gorąco 😀

 2. Adrianna pisze:

  Świetne 😉 U mnie własnie króluje układanka z czapkami. Zapraszam do siebie: http://adrianna-pracaipasja.blogspot.com/2016/02/kolorowe-czapki-czyli-automatyzacja.html a sama robię sobie kawę i zostaję tutaj. Widzę, że podobnie patrzymy na edukację małego dziecka. Łapki do liczenia uszyję jeszcze dziś 😉

  • Marzena pisze:

   Fantastyczne czapeczki Pani Adrianno!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *