Katastrofa w kurniku!
Ktoś pomieszał jajka i kury potrzebują pomocy w ich ułożeniu…tak zaczyna się szalenie interesująca rozgrywka w grę „Ale jajo” autorstwa firmy Buu – Strasznie Fajne zabawki.
Pogramy i poćwiczymy?
Ale co? – zapytacie..
Przede wszystkim koordynację ręka – oko, precyzję ruchów, cierpliwość, koncentrację, logikę, taktyczne planowanie, poruszamy także lewą półkulą mózgu.
Małe pudełko pełne jajeczek a tyle możliwości! Niby prosta gra, a gwarantuję Wam, że niejeden dorosły polegnie z kretesem podczas rozgrywek.
O co w tym wszystkim chodzi?
Zasady gry są banalnie proste, a rozgrywka wciągająca na bardzo długi czas. W podstawowym wariancie gry każdy z graczy otrzymuje 6 pierścieni – podstawek na jajka oraz 6 jajek po dwa z każdego koloru: 2 żółte, 2 czerwone i 2 zielone.
Każdy z graczy ustawia swoje jajka w 3 kolumnach w dowolnej kombinacji. Potasowane karty kładziemy na stole rewersem do góry. Każdy z graczy losuje kartę i jego zadaniem jest jak najszybsze (czyli w jak najmniejszej ilości ruchów) ułożenie takiej kombinacji swoich jajek, jak na wylosowanej karcie.
Myślicie, że to jest proste?
Otóż, nie!
Jak widzicie na zdjęciu powyżej, gracz ustawił dowolnie swoje jajka, wylosował kartę i teraz musi bardzo mocno nagimnastykować mózg, aby w jak najmniejszej ilości ruchów ułożyć swoje jajka w taki sposób jak pokazane są na karcie.
Gracz nie może zdjąć np. czerwonego jajka i postawić obok kolumn z jajkami, bo jest to ruch niedozwolony. Dozwolone jest tylko i wyłącznie operowanie jajkami na 3 kolumnach. trzeba naprawdę mądrze rozplanować swoje ruchy, pamiętając że jajka przesuwamy po jednym, naprzemiennie z drugim graczem.
Dodatkowej pikanterii tej grze dodaje fakt, że naprawdę niezmiernie trudno jest ustawić na sobie 3 jajka w kolumnie. Wymaga to niesamowitej precyzji i cierpliwości, a każde jajko które spadło – to punkt miej dla gracza. przy tej grze nagimnastykuje się nie tylko głowa, ale także ręce.
A co z mniejszymi dziećmi?
Tak… mniejsze dzieci mogą mieć ogromny problem z ustawieniem na sobie 2 jajek a co dopiero 3! Czy należy się zniechęcać, czy to gra tylko dla starszych dzieci?
Nie!
W przypadku rozgrywek z młodszymi dziećmi, dla których nie lada wyzwaniem będzie ustawienie na sobie 2 jajek w kolumnie, grę rozkładamy w ten sposób:
Zasady gry pozostają takie same, tylko gramy w poziomie. Każdy z graczy musi ułożyć swoje jajka w jak najmniejszej ilości ruchów.
Poniżej widzicie pierwszy ruch gracza, który przełożył czerwone jajko do podstawki niżej – aby w ten sposób krok po kroku uzyskać wzór z karty.
W kolejnych krokach gracz: najpierw przeniósł czerwone jako w prawo, a następnie żółte jajko w dół. (jak na zdjęciu). Do ukończenia zadania pozostaje mu więc teraz: ponowne przeniesienie środkowego żółtego jajka w dół. Następnie zielonego jajka w prawo oraz dwa ruchy żółtym jajkiem w dół i zakończył rozgrywkę.
Układanki lewopółkulowe
Tak, możecie na jajkach wykonywać także ćwiczenia lewopółkulowe potocznie zwane układankami lewopółkulowymi.
Możecie to zrobić na dwa sposoby.
Sposób pierwszy:
Połóżcie przed dzieckiem jajka i kartę ze wzorem. Zadaniem dziecka jest po prostu ułożenie przed sobą identycznej kombinacji jajek jak na widocznej karcie, pamiętając o tym ,że układa jajka rzędami od lewej do prawej.
Sposób drugi:
Z kompletu jajek dla drugiego gracza układacie przed dzieckiem wzór. zadaniem dziecka jest ułożenie takiego samego wzoru ze swoich jajek – cały czas pamiętając o poprawnym układaniu wg. powyższego schematu: rzędami zaczynając od górnego i od ręki lewej do prawej.
Co jeszcze?
Oczywiście na jajkach dziecko może ćwiczyć także odwzorowywanie, kontynuowanie oraz uzupełnianie sekwencji.
Dodatkowo dziecko może korzystać do układania jajek także z drewnianych szczypiec.
ćwiczenia funkcji poznawczych ćwiczenia lewopółkulowe gry planszowe i karciane koncentracja moim okiem motoryka mała pamięć układanki lewopółkulowe