Wspomagamy rozwój logicznego myślenia

Wspomagamy rozwój logicznego myślenia

Moim okiem 0

Wiadomo nie od dziś, że dzieci uwielbiają wznosić budowle z klocków. Dzięki zabawom z klockami dziecko doskonali koordynację wzrokowo-ruchową i precyzję wykonywanych ruchów. Rozwijają motorykę małą, co bezpośrednio przekłada się na rozwój mowy. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą koncentrację, wytrwałość i umiejętność pokonywania przeszkód. Mogą być pomocne w utrwalaniu relacji przestrzennych, rozwijają logiczne myślenie…wymieniać można by długo – klocki w każdym domu do podstawa dobrej zabawy i sukcesu w terapii.

Milenka od dziadków pod choinkę dostała trochę „żywej gotówy” 😉 , więc postanowiłam ją spożytkować w jedyny znany mi i słuszny sposób 😉 Kupiłam jej kolejną pomoc do terapii.  Mój wybór padł na grę „Mądry zamek” od Granna, która jakiś czas temu wpadła mi w oko jak przeglądałam czeluście internetu. „Mądry zamek” to w zasadzie łamigłówka za całkiem sporą cenę – niemniej już teraz Wam napiszę: zamknijcie oczy i zapłaćcie – warto.  Cena to około 100 zł w zależności od sklepu… po otworzeniu pudełka stwierdzicie, że 4 klocki, 3 wieżyczki i jedna instrukcja za taką cenę to jakaś choroba głowy… też tak pomyślałam…do czasu, gdy po  ponad godzinie, moje dziecko nadal siedziało i cierpliwie, kombinowało jak ułożyć klocki aby powstał zamek identyczny jak na instrukcji. Układanka bowiem nie polega na bezmyślnym wtykaniu wieżyczek w otwory klocków i budowaniu zamku. Uwierzcie mi – 7 drewnianych klocków i jedna instrukcja – wydaje się tak niewiele, a grać można w nią godzinami!

Układanka jest przeznaczona dla dzieci od 3-go roku życia, a i ja z przyjemnością zasiadłam do układania budowlanych konstrukcji. W książeczce znajduje się zestaw 48 zadań podzielonych na 4 stopnie trudności oraz oczywiście rozwiązania zadań umieszczone na odwrocie karty z danym zadaniem.

Z najprostszymi zadaniami (Starter) poradzi sobie nawet 3-latek, ponieważ na rysunkach widoczne są nadruki widniejące na blokach (są różne z przodu i tyłu klocka), a w każdym z zadań jeden z nich jest nieużywany. W dodatku na tym poziomie układ klocków nie jest zbyt skomplikowany, więc cała trudność polega na odpowiednim włożeniu 3 wież. W najgorszym wypadku można więc znaleźć rozwiązanie metodą prób i błędów, a osiągnięty sukces niewątpliwie pomaga dziecku uwierzyć we własne możliwości i zachęca do wysiłku przy trudniejszych zadaniach.

W kolejnej kategorii (Junior) poziom komplikacji rośnie, ponieważ używane są już wszystkie klocki. W związku z tym kształt zamku staje się znacznie bardziej wymyślny, a najważniejsze zazwyczaj jest właściwe ułożenie najmniejszego, czerwonego klocka, gdyż ma on taki sam nadruk z przodu i z tyłu, przy czym ustawienie nadruku względem otworu jest inne.
Tutaj trzeba już więc trochę pogłówkować 🙂
W zadaniach z kategorii (Expert) istotną rolę oprócz umiejętności logicznego myślenia odgrywają zdolności manualne. Mamy tutaj więc zamki, w których końce wież zwisają z dołu bloków, lub w których są one postawione z wierzchołkiem na dole, albo bloki i wieże są nachylone pod kątem 45 stopni. Skonstruowanie takiego zamku wymaga często skomplikowanego operowania elementami w powietrzu, a jedynie zgodne z rozwiązaniem konstrukcje są stabilne zarówno w trakcie budowania, jak i po jego ukończeniu.
W ostatniej kategorii (Master) kształty zamków są równie wymyślne jak w poprzedniej i dodatkowym utrudnieniem jest, że widoczny jest jedynie zarys zamku (nie ma na rysunkach ani konturów, ani nadruków bloków). Tutaj znalezienie rozwiązania może kosztować trochę wysiłku nawet dorosłych, a dla dzieci będzie nie lada wyzwaniem.
Największym plusem tej układanki jest to, że dziecko wznosząc kolejne budowle wspaniale ćwiczy nie tylko koncentrację, koordynację ręka-oko, wytrwałość, cierpliwość ale także i przede wszystkim rozwój logicznego myślenia.
Jeśli więc zastanawiacie się, nad ciekawym i przydatnym w terapii pomysłem na prezent dla dziecka – zdecydowanie polecam „Mądry Zamek” od Granna.

 

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *