Pszczoły – nasza edukacja Montessori
Rozpoczynamy pszczelą 😉 edukację.
Czy wiesz, że pszczoły całą zimę spędzają w ulu, dlatego też gdy tylko temperatura wczesną wiosną wzrośnie do 12-15 stopni Celsjusza, zaczynają masowo opuszczać ul i dokonywać pierwszego wiosennego oblotu po zimowli? Wbrew pozorom nie chodzi o to, by nacieszyć się pierwszymi promieniami słońca.
Pierwszy oblot pszczół po zimowli nazywany jest oczyszczającym.
Pszczoły po zimie muszą bowiem oczyścić swoje odwłoki z zalegających mas kałowych. Przez całą zimę spały w kłębie we wnętrzu ula i żadna z nich nie wylatywała na zewnątrz.
Oblot oczyszczający, podczas którego pszczoły na wolnym powietrzu oczyszczają jelito grube odbywa się w lutym, najpóźniej w marcu.
Podczas pierwszego po zimowli oblotu pszczoły nie tylko oczyszczają swoje jelita grube, ale też na nowo zaczynają orientować się w otoczeniu ula. Zapamiętują jego obrys, umiejscowienie wylotu oraz otoczenie ula, szczególnie to związane z późniejszym zbieraniem pyłku i nektaru. Od razu po wylocie zataczają bardzo małe kręgi wokół ula, niemalże obijając się o jego ściany. Jednak każde kolejne okrążenie jest coraz większe, a pszczoły z każdą chwilą zaczynają zachowywać się coraz pewniej i swobodniej.
Mamy to szczęście, że mamy wujka pszczelarza, więc nie tylko smakujemy jego pyszne miody, ale też w tym roku chciałabym częściej odwiedzać z Milenką pasiekę wujka, aby mogła to wszystko zobaczyć na własne oczy, a nie tylko na kartkach książek.
Jakie pomoce wyjęłam na półki Milenki?
Wyszukałam w moich szafach pomoce, które wiążą się z tematyką pszczół. Mamy trzy książki a są to:
- Pszczoły miodne i niemiodne autorstwa Justyny Kierat, wydane przez wydawnictwo Multico.
- Opowiem ci mamo skąd się bierze miód – wydawnictwo Nasza Księgarnia.
- Wszystko o pszczołach autorstwa Jack’a Guichard i Carole Xenard, wydane jako dodatek do gazety Fakt Encyklopedia.
Kolejne pomoce jakie wylądowały na półkach to karty trójdzielne „Cykl rozwoju pszczoły” oraz karty z ilustracjami „Cykl życia pszczoły„.
Do kart wyjęłam figurki firmy Safari Ltd. Do tych pomocy przygotowałam dodatki do nauki cyklu życia pszczoły.
Z grubego filcu technicznego w kolorze brązowym wycięłam koło. Z filcu w kolorze żółtym wycięłam 4 mniejsze kółka, a z filcu białego wycięłam strzałki.
Na półce wylądowała także bardzo interesująca gra „Honeycombs”.
Gra ta, to nic innego jak plastry miodu w pięknym woreczku, który wystylizowano na ul. Znajdują się w nim 52 sześcioboczne płytki oraz instrukcja wyjaśniająca trzy warianty rozgrywki i liczenie punktów.
Każdy z kafelków jest inny, nie znajdziemy kopii, wszystkie są znakomitej jakości – mocne, przypominające tworzywo z kości do gry. Na elemencie widzimy 6 symboli na każdej z bocznych krawędzi i środkowy znak – markę produktu lub funkcję specjalną.
Pierwszy wariant rozgrywki „Pracowita pszczoła” polega na indywidualnym, samodzielnym układaniu swojego prywatnego plastra miodu. Wszyscy uczestnicy otrzymują identyczną ilość budulca i razem przystępujemy do układania w tym samym czasie. Zasadą jest, że tylko jedna z płytek ma mieć pojedyncze połączenie, co ma zapobiec tworzenia łańcuszka, w którym stykiem będą jedynie pojedyncze boki. Pierwsza osoba, która ułoży stopuje resztę. Kolejna runda to nowe rozdanie kafli i pojedynek od nowa. Ścigamy się w ten sposób trzy razy i sumujemy wyniki turnieju.
Drugi wariant to „wielki plaster miodu”, który budujemy wszyscy razem. Rozpoczynamy od pojedynczej płytki w centrum, każdy otrzymuje trzy kafle tworzące rękę gracza, którą po dołożeniu uzupełniamy. Bawimy się do wykończenia płytek. Używamy tutaj dodatkowych funkcji kafli, które ukazane są w centrum.
Trzeci wariant zabawy to „miodowe puzzle”, czyli po prostu swobodne układanie, w którym sobie pomagamy i wspólnymi siłami układamy piękny obrazek plastra miodu, najlepiej jednolitego i bez dziur. Tutaj zmieniamy położenie, jeśli mamy ochotę przełożyć płytkę i nie ma potrzeby zapisu punktów.
To tak w paru słowach, bo wszystko dokładnie opisane jest w instrukcji (wykorzystanie jokera czy zliczanie punktów).
Zapisz się na mój newsletter i pobierz darmowe materiały do zabaw z dzieckiem!
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!
W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!