Nic tu nie jest przypadkowe

Nic tu nie jest przypadkowe

Baza wiedzy Ćwiczenia prawopółkulowe Moim okiem Nauka czytania Terapia Wzrokowe obrazy samogłosek 0


W maju 2016 roku serwis Edukacja Wczesnoszkolna przeprowadził badania ankietowe, które wykazały, że nauczyciele przedszkola i nauczania początkowego, uważają sylabową metodę nauki czytania za najskuteczniejszą.

Jednak pomimo rosnącej popularności metody sylabowej, jest ona wykorzystywana tylko w nielicznych grupach sześciolatków.

Dlaczego?

Jak wynika z tych badań, przyczyną takiego stanu jest niewystarczająca baza materiałów dydaktycznych powiązanych z tą metodą oraz przewaga w kartach pracy i materiałach ćwiczeniowych, edukacyjnych i podręcznikach – metody analityczno-syntetycznej.

I tak oto…

Wydawnictwo Neuron stworzyło pomoc idealną do nauki czytania metodą sylabową: Sylabowe tablice demonstracyjne.

Gdy pierwszy raz otworzyłam tę teczkę, wyjęłam plansze i przekartkowałam je… z moich ust wydobył się jęk zawodu.

Jęk zawodu, że taka pomoc na naszym rynku dostępna jest DOPIERO teraz. Bardzo żałuję, że nie miałam możliwości pracy z Milenką na tych tablicach, gdy uczyłam ją czytać.

Teczka jest naprawdę fantastyczna i nic tu nie jest przypadkowe.

Stąd też i tytuł tego artykułu: Nic tu nie jest przypadkowe.

Po pierwsze #NicTuNieJestPrzypadkowe:

Kolejność wprowadzania sylab na kartach jest zgodna z rozwojem mowy dziecka – od samogłoski A, do zestawu sylab ze spółgłoską R.

Wyrazy podstawowe zbudowane z sylab otwartych – są czyste i proste fonetycznie, bez zbitek spółgłoskowych i niepotrzebnych zmiękczeń.

Po drugie #NicTuNieJestPrzypadkowe:

Na tablicach zastosowano dużą drukowaną czcionkę bezszeryfową, która jest łatwiejsza w percepcji wzrokowej dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji.

Ale nie tylko!

Te same wyrazy zapisane są także pismem elementarzowym, na wzorcowej, monochromatycznej, powiększonej liniaturze.

Po trzecie #NicTuNieJestPrzypadkowe

W pomocy zastosowano wyrównanie tekstu tylko do lewej strony (bez wyrównywania od lewej do prawej), dzięki czemu nie tworzą się nieregularne odstępy między sylabami. A to ułatwia w znaczącym stopniu dzieciom pracę z tekstem.

Dodatkowo w pomocy zastosowano wzorcowe połączenia pomiędzy literami.

Po czwarte #NicTuNieJestPrzypadkowe

Wyrazy podstawowe zbudowane z sylab otwartych, są czytelne i proste fonetycznie. Oznacza to, że piszemy je tak jak czytamy. Nie ma tutaj zbitek spółgłoskowych i niepotrzebnych zmiękczeń.

Po piąte #NicTuNieJestPrzypadkowe

W piśmie elementarzowym wykorzystano zamknięte wersje liter „p” oraz „b”, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pracy z dziećmi z ryzykiem dysleksji.

Wydaje Ci się to dziwne?

Sięgnij na półkę, wyjmij swój już pewnie przykurzony elementarz Falskiego i sprawdź!

Po szóste #NicTuNieJestPrzypadkowe

Na planszach łuczkami (falbankami) zaznaczone są sylaby, natomiast dwuznaki i trójznaki są podkreślone. Dzięki temu dziecku łatwiej jest odczytywać sylaby.

Po siódme #NicTuNieJestPrzypadkowe

W pomocy autorzy zadbali o to, aby stopniowo przejść od stymulacji prawopółkulowej do lewopółkulowej. Obok wyrazów podstawowych znajduje się prosta ilustracja, która jedynie uzupełnia grafikę na tablicy.

Pod ilustracją i wyrazem podstawowym umieszczony jest cały zbiór sylab w paradygmacie.
Słowem podsumowania

Sylabowe tablice demonstracyjne to pomoc naprawdę godna polecenia, a najbardziej chyba o tym mówi fakt, iż żałuję, że taka pomoc nie była dostępna na rynku, gdy uczyłam Milenkę czytać. Na pewno sięgnęłabym po nią bez wahania.

Pomoc ta, to 39 tablic demonstracyjnych, które można powiesić na przykład na ścianie w gabinecie logopedycznym czy sali przedszkolnej. Można pracować z nimi także z dzieckiem przy stoliku, bowiem wydrukowane są na grubym (350 g), wysokiej jakości papierze.

Serdecznie polecam!
Pobierz darmowe materiały do zabaw z dzieckiem!
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!


Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi: