Nasze majowe Montessori część 3

Nasze majowe Montessori część 3

Analiza i synteza wzrokowa Ćwiczę z KreatywneWrota.pl Ćwiczenia funkcji poznawczych Ćwiczenia prawopółkulowe Edukacja Edukacja matematyczna Edukacja Montessori Edukacja przyrodnicza Emocje, relacje czasowe i przestrzenne Koncentracja Materiał językowy Materiał kosmiczny Materiał sensoryczny Motoryka mała i terapia reki Nauka czytania Wzrokowe obrazy samogłosek 0

Mamy już drugą cześć maja i nadszedł czas na rozszerzenie tematyki naszego Montessoriańskiego maja. Do tematu kwiatów dołączają motyle.

motylemontessori

 

A oto co przygotowałam Milence:

Na początek karty z gatunkami motyli. Oprócz tego, że będziemy je poznawać na ilustracjach – obrazki zalaminowałam i będziemy brać je na spacery i w podróże i wyszukiwać motyle w naturze – na łąkach i na spacerach w górach.

IMG_5993

 

Przygotowałam jej też układanki. Pracujemy na nich tak: rozkładam przed Milenką parę gatunków motyli, niektóre celowo do góry nogami:

IMG_5978

 

Jej zadaniem jest złożenie motyla, o tak:

IMG_5982

 

Analogicznie postępujemy ze wszystkimi gatunkami:

IMG_5985

 

Przygotowałam jej także memory do ćwiczenia pamięci i spostrzegawczości.

IMG_5995

(moje memory możecie kupić w sklepie: „Motyle – pakiet„)

 

Przygotowałam jej także cykl życia motyla.

Podpisane etykiety do układania w odpowiedniej kolejności oraz elementy:

IMG_5999

 

Kolorowe elementy cyklu życia motyla układamy jeszcze na specjalnej planszy drzewa z gałęzią. Od lewej do prawej poszczególne etapy cyklu życia:

IMG_6004

 

Zarówno planszę do układania jak i elementy przygotowałam także w wersji konturowej, do samodzielnego pokolorowania, wycięcia i przyklejenia na planszy:

IMG_6019

 

O tak:

IMG_6053

(cykl życia motyla: etykiety z podpisami, ilustracje kolorowe, konturowe czyli całą prezentowaną przeze mnie całość możecie kupić w moim sklepie: „Motyle – pakiet”)

 

Na dużej płachcie papieru narysowałam kwiaty z paradygmatami z P.  Zadaniem Milenki jest położenie motyla na właściwym kwiatku po przeczytaniu na głos paradygmatu.

Po rozłożeniu wszystkich motylków, trzeba je schować. Tym razem ja mówię na głos którego motyla ma mi podać i chowamy go do pudełka.

IMG_6046

 

Inny sposób zabawy moimi motylkami to: rozkładam przez Milenką parę motylków.

IMG_5953

 

Przygotowałam także specjalną „łąkę” dla motylków 🙂

Zadaniem Milenki jest położenie na łące motyla wg. mojego polecenia np. Daj motyla PO:

IMG_5975

(moje motyle możecie kupić w moim sklepie: „Motyle – sylaby”.  Jest to 28 plansz z pięknymi dużymi motylami (po 2 na stronie, w sumie 7 różnego rodzaju motyli) z sylabami: PA PO PU PÓ PE PY PI
Każdy rodzaj motyla występuje również z miejscem na wpisanie aktualnie ćwiczonych paradygmatów. )

 

Jak się jeszcze motylowo bawimy?

Przypominamy sobie samogłoski. Korzystamy z mojej planszy z zestawu „Krysia zbiera robaki” i łapiemy motyle z samogłoskami do słoików. Motyle wzięłam z mojego zestawu „Motyle na łące”

IMG_6024

 

Również na planszy z zestawu „Milenka poskramia robaki” na polecenie rozkładamy samogłoski z motylami z zestawu „Motyle na łące”.

IMG_6027

 

No i trochę motoryki małej. Rozkładamy motyle na łące szczypcami. Plansza i motyle to mój darmowy zestaw: „Motyle na łące”.

IMG_6032

 

Przygotowałam jeszcze plansze do zabaw grafomotorycznych. Zadaniem Milenki jest narysowanie po śladzie motyla i ukończenie rysunku a następnie pokolorowanie go:

IMG_6008

 

Plansz do grafomotoryki w sumie przygotowałam 9 o różnym poziomie trudności. Jednak Milence na razie wydrukowałam tylko poziom pierwszy: czyli narysowanie po śladzie całego skrzydła motyla wraz ze zdobieniami.
W poziomie drugim – dziecko po śladzie dorysowuje pół motyla bez zdobień na skrzydłach. Zdobienia dziecko dorysowuje samo.
W poziomie trzecim – dziecko samodzielnie dorysowuje pół motyla. Na tych planszach nie ma jużnawet kropkowanego zarysu drugiej połówki motyla.

IMG_6014

(wszystkie 9 plansz o 3 poziomach trudności wchodzą w skład mojego produktu: „Motyle – pakiet”)

 

Przy kwiatach przeliczałyśmy realne kwiaty zerwane na spacerze. Teraz jednak nie będziemy łapać i maltretować motyli, więc przygotowałam jej także taką prostą układankę do nauki liczenia

IMG_6050

W układance przygotowałam liczenie do 10-ciu. Układanka również znajduje się w „Motyle – pakiet”.

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *