Zabawy z liczmanami
Witajcie Kochani!
Dziś chciałabym Wam pokazać w jaki sposób pracuję z Milenką na liczmanach, bo można to robić na wiele różnych sposobów, a to co prezentuję to jedynie ułamek możliwości pracy z liczmanami.
Mamy w domu wiele różnorodnych liczmanów, ale Milenka ostatnio pokochała liczmany w kształcie robali 🙂 Pokazywałam ich zdjęcia na naszym profilu na Instagram i Facebook i dostałam od Was wiele pytań jak pracować z takimi robalami pomijając oczywiste przeliczanie. Więc jak z nimi pracujemy?
Nie wdając się długie przynudzanie, po prostu pokażę:
Układamy sekwencje dwuelementowe:
Układamy sekwencje 3 elementowe:
Kategoryzujemy ze względu na rodzaj, pomijając kolor:
Wersja łatwiejsza – wykluczamy ze względu na rodzaj, tutaj mamy ważki, a nie pasuje robal:
W tym domku mieszkają biedronki, a nie pasuje ważka:
W tym zbiorze mamy dwie różnokolorowe ważki, konika polnego, biedronkę i patyk. Co nie pasuje? Możliwości dziecko ma wiele, nie ma niepoprawnej odpowiedzi, ważne jest aby dziecko potrafiło umotywować swój wybór. W tym zbiorze nie pasuje albo patyk – bo nie jest robalem, lub bo jest drewniany i czerwona ważka – bo jest czerwona.
I kolejny nasz zbiór – co nie pasuje?
Kategoryzujemy za względu na kolor, pomijając rodzaj, plus różnego typu zabawy wspomagające rozwój motoryki małej czyli: wrzucam robale do miski z wodą – Milenka wyławia palcami, szczypcami, nożycami szczypcowymi. To samo z piaskiem – zakopuję robale z innymi różnościami w piasku i zadaniem Milenki jest wyjęcie robali.
Liczmanów robali używamy jeszcze podczas treningu sekwencji słuchowych. Czyli ja podaję sekwencję, Milena wysłuchuje i wykonuje. Np. połóż: zieloną biedronkę, czerwoną biedronkę, żółtą ważkę. Używamy ich także do nauki przyimków, np. ja opowiadam, a Milenka wysłuchuje i odtwarza: zielona ważka przyleciała do pokoju i usiadła na parapecie (Milena bierze zieloną ważkę, kładzie na parapecie) itd…..
Materiały:
- liczmany robale – kupiłam w sklepie Jangar
- liczmany patyczki – kupiłam w Empiku
Pozdrawiam gorąco!
ćwiczenia funkcji poznawczych ćwiczenia lewopółkulowe DIY pomoce terapeutyczne kategoryzacje sekwencje wzrokowe wykluczanie ze zbioru zabawy logopedyczne