Montessori – pudełko z kulą

Montessori – pudełko z kulą

Baza wiedzy Edukacja Montessori Materiał sensoryczny Moim okiem 0


Czasami buszując po czeluściach internetu, możesz odnieść wrażenie, że pomoce Montessori, które znajdujesz na różnych stronach są przeznaczone tylko dla dzieci od 3 roku życia.

Nic bardziej mylnego!

Są także zabawki specjalnie zaprojektowane dla małych dzieci. Mobile, małe zabaweczki do rączki, oraz na przykład pudełko z kulą – pomoc, którą chcę Ci zaprezentować dzisiaj.

Pudełko które widzisz na moich zdjęciach pochodzi ze sklepu Polana Montessori.

Czy wiesz, że…

Niemowlę myśli, że gdy jakiś obiekt (na przykład zabawka) znika z jego pola widzenia, to przestaje istnieć?

Zabawy w chowanego (czyli klasyczna zabawa z chowaniem twarzy za kocykiem i wołaniem „a kuku”), a także właśnie specjalne pomoce takie jak pudełko z kulą, uczą dziecko, że przedmiot lub osoba znika tylko na chwilę. Gdy maluszek zda sobie sprawę, że tak naprawdę nie znikacie na zawsze, będzie to dla niego duże odkrycie.

Opisał to Jean Piaget i stwierdził, że rozwój stałości istnienia przedmiotu (czyli: wiedza dziecka, że gdy coś znika z zasięgu wzroku, nie oznacza to, że zniknęło na zawsze) jest to jeden z ważniejszych kroków rozwojowych w życiu niemowlęcia.

Pudełko z kulą

Jest to klasyczna pomoc montessoriańska, która służy między innymi do nauki koordynacji ręka-oko. Ale nie tylko!

To także pomoc, która ma celu pomoc dziecku właśnie zrozumienie idei stałości istnienia obiektów a także ukazanie sytuacji przyczynowo-skutkowej oraz rozwój koncentracji.

Dodatkowo maluszek używając tej pomocy doskonali umiejętność chwytu i jego siłę, a także umiejętność wypuszczania przedmiotu z rączki.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest ta pomoc?

Pudełko z kulą możesz zaproponować dziecku około 8-12 miesiąca życia – tak twierdził Jean Piaget, gdyż według niego właśnie w tym wieku dzieci potrafią odkryć ukryty przedmiot, ale pod warunkiem, że widzą, jak on zostaje ukryty.

Nowsze badania twierdzą, że już pięciomiesięczne dzieci pojmują, że to, czego nie widać, istnieje nadal.

Jak widać, sprawdza się zasada – ile naukowców tyle opinii.

A jakie jest moje zdanie?

Uważam, że najlepszym momentem, w którym możesz pokazać dziecku pudełko z kulą powinien być ten moment, kiedy dziecko stabilnie i samodzielnie siedzi oraz wykazuje zainteresowanie zabawką.

Pokaż dziecku powoli i krok po kroku w jaki sposób wrzucić kulę do otworu. Wysuń szufladkę i pokaż mu, że kula nie zniknęła, ale znajduje się w środku pudełka.

Podziękowania

W tym miejscu chciałam serdecznie podziękować Polana Montessori, którzy sprezentowali mi to pudełko na potrzeby mojego artykułu dla Was.

Pudełeczko jest wykonane ręcznie z prawdziwego drewna sosnowego. Wyszlifowane i pomalowane wodnym lakierem przeznaczonym do zabawek, czyli bezpiecznym dla dzieci.

Cena jest naprawdę bardzo niska w stosunku do jakości wykonania pudełka, a Pan Jakub (swoją drogą ma za sobą kurs stolarstwa ludowego) wraz z żoną, Panią Teresą, wkładają w swoje produkty całe serce.

I to widać, już w chwili gdy otworzysz paczkę. A dodatkowo w środku znajdziesz…

Nie powiem Wam co ja znalazłam…podpowiem tylko, że pięknie pachniało i pachnie nadal. I jest to coś co mogę wykorzystać z Milenką na wiele sposobów. A jakby brakło mi pomysłów, na załączonym liściku dostałam parę pomysłów co mogę z tym małym, pachnącym drobiazgiem zrobić.

Podpowiem Wam tylko, że przez to co znalazłam w środku mojej paczki… kupiłam Milence zestaw narzędzi ogrodowych dla dzieci. 🙂

Pudełko możecie kupić w sklepie Polana Montessori: Pudełko – szufladka z kulką.Zapisz się na mój newsletter i pobierz darmowe materiały do zabaw z dzieckiem!Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi: