Mnożenie – jak wyjaśnić to dziecku?

Mnożenie – jak wyjaśnić to dziecku?

Baza wiedzy DIY zabawy i pomoce Edukacja Edukacja matematyczna Edukacja Montessori Materiał matematyczny Trochę teorii 0


Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Jak mu to wyjaśnić, gdy zupełnie nie rozumie o co w tym całym mnożeniu chodzi?

Jak wytłumaczyć dziecku mnożenie?

Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych, a tabliczki mnożenia do 100 uczy się każde dziecko.

Przeliczając najróżniejsze rzeczy nie zastanawiamy się, że mamy do czynienia z mnożną i mnożnikiem, a wynik naszych działań to iloczyn. Mnożenie jest wygodną, bo skróconą wersją dodawania. Zamiast dodawać do siebie po kolei  trzy czwórki, lepiej je przez trzy pomnożyć.

No dobra, ale jeśli dziecko tego nie rozumie?

Działaj na konkretach! Pamiętaj! Dzieci najefektywniej uczą się i rozumieją, gdy mają możliwość pracy na konkretach.

A teraz podam Ci rękę i pokażę krok po kroku jak wytłumaczyć dziecku mnożenie.


Potrzebowała będziesz kubeczki (lub miseczki) oraz drobne elementy (kulki, guziki, liczmany).

Na kartce zapisz działanie – to dodawanie: 2+2+2 =

Poproś dziecko aby używając liczmanów rozłożyło je w taki sposób jak napisane jest dodawanie, przeliczyło i wpisało wynik.

Teraz poproś dziecko aby przeliczyło ile cyfr 2 znajduje się w równaniu. Dziecko przelicza, że w równaniu widzi trzy cyferki 2. Poproś dziecko aby ustawiło tyle kubeczków ile widzi cyfr 2 – czyli trzy kubeczki:

Poproś dziecko, aby do każdego z trzech kubeczków włożyło tyle elementów ile widzi w równaniu – czyli dwa. Do pierwszego kubeczka – dwa elementy, do drugiego kubeczka – dwa elementy i tak dalej.

Po dodawaniem zapisz działanie które właśnie wykonuje dziecko: ma trzy kubeczki, a do każdego z nich wkłada dwa elementy, czyli działanie wygląda następująco: 3 razy 2 =

Teraz spytaj dziecko ile razem jest elementów? Jaki jest wynik mnożenia? Jeśli dziecko nie wie, poproś aby wysypało elementy z kubeczka, przeliczyło je i wpisało wynik.

Jest to najprostszy ze sposobów w jaki możesz dziecku wytłumaczyć na czym polega mnożenie.

Możesz używać także żetonów na przykład ze Skrzynki Matematycznej od Buu Strasznie Fajne Zabawki.

Tak naprawdę totalnie BEZ ZNACZENIA jest na jakim materiale będziesz pracowała z dzieckiem. Czy będą to kubki, talerzyki, miseczki, filiżanki czy słoiki po ogórkach. Czy będą to liczmany, pompony, guziku, kolorowe żetony czy drewniane kulki.

Najbardziej istotne tutaj jest to, że w ten sposób łatwo wyjaśnisz dziecku, że mnożenie jest jedynie szybszym sposobem na dodanie pewnego szeregu liczbowego.

Zapisz się na mój newsletter i pobierz darmowe materiały do zabaw z dzieckiem!Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem! ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi: